Závislost na potravinách-nadváha-cukrovka

4.2.2003 00:00
Hubnutí

Počet dětí a mladých lidí trpících obezitou v průmyslových zemích už několik let narůstá. Tlusté děti se nevystavují jen nebezpečí, že v dospělosti budou trpět srdečními potížemi. Už v raném mládí se u nich stále častěji projevují závažné choroby, jakými jsou cukrovka nebo onemocnění jater. Cukrovku způsobují nesprávné stravovací návyky, které jsou podle amerických expertů srovnatelné s drogovou závislostí.

Podle informací publikovaných v německém odborném časopise Fortschritte der Medizin diagnostikovali lékaři u 32 procent chlapců a dívek zvýšené množství tuku na játrech, u 37 procent zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a u sedmi procent počáteční fázi cukrovky druhého typu (začínající v dospělosti, na rozdíl od cukrovky prvního typu se neléčí inzulinovými injekcemi, nýbrž vhodnou dietou).

Dříve byla u mladých lidí tato forma cukrovky něčím zcela neznámým, vždyť v obecném povědomí je tato cukrovka onemocněním důchodců. Stejně jako u dospělých, je i u mládeže cukrovka většinou zaviněna nezdravým životním stylem, zejména nedostatkem pohybu a přejídáním. Stále více dětí tráví volný čas u televize nebo monitoru počítače a chroupou přitom vysoce kalorické chipsy a sladkosti.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace trpí dnes nejméně 177 milionů lidí cukrovkou druhého typu a do roku 2025 by se tento počet mohl zdvojnásobit. Kromě velkého utrpení, které nemoc postiženým přináší, vyžaduje její léčení obrovské náklady, které se jen ve Spojených státech vyšplhaly na více než 45 miliard dolarů ročně.

Prokletím Američanů je podle britského listu The Independent rychlé občerstvení (fast food). Přejídání přitom nemusí být jen důsledkem nedostatku sebeovládání. Milovníci hamburgerů, smažených pochoutek a bublinkových nápojů se mohou podle odborníků stát obětí návyku, srovnatelného se závislostí na tvrdých drogách.

Závislost na potravinách obsahujících velké množství tuku a cukru může způsobit změny v mozku, který pak nedokáže říci "ne". Stimulací přirozených mozkových opioidů (látky vyvolávající účinky podobné účinkům opia) vysokými dávkami jídla způsobuje euforii, která je srovnatelná, byť méně intenzívní, se zážitkem po požití heroinu nebo kokainu.

Tyto závěry vyplývají z předběžných studií na zvířatech, ale už dnes jsou využívány právníky, kteří obhajují otylé Američany, hromadně žádající kompenzace od producentů rychlého občerstvení za náklady, které jim přináší život s obezitou.

Psycholog John Hoebel z Princetonské univerzity se svými kolegy dokázal, že krysy, které byly krmeny stravou obsahující 25 procent cukru, vykázaly symptom stažení se, třesu a drkotání zuby, pokud byl cukr z jejich stravy odstraněn.

Podle průzkumu je to stejný vzorec neurochemické aktivity, jaké se dějí u požití heroinu. "Drogy jsou účinnější, ale v zásadě jde o stejný proces."

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobrá rada také zní a to dlouhej bič a malej dvůr.Nebo doporučuji také...
aws  |  21.9.2007 22:02

hezký večer, chtěla jsem se zeptat jestli někdo z vás u dětí řešil...
nina  |  29.8.2017 21:59

pohyb, ovoce, zelenina, pohyb.
ina  |  29.8.2017 22:03

Epidemie cukrovky je způsobena epidemickým předepisováním statinů...
Diabetik  |  30.8.2017 15:06

Podívejte se na http://www.sukl.cz/statiny-a-riziko-nove-vznikleho-diabetu
Petr  |  30.8.2017 18:32

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *