Zásady redukce nadváhy

27.11.2007 00:00
Hubnutí

V tomto článku Vám povíme o zásadách kterých by jste se měli držet při snižování nadváhy.

a) Místo polévek jezte masové vývary. Z nápojů neslazené minerálky, sodovku s citronem, neslazenou kávu a čaj.

b) Na svačiny a pro rychlé občerstvení konzumujte nízkoenergetické pokrmy (syrové ovoce, například jablka a pomeranče, listovou zeleninu - salát, kyselé zelí, mrkev, fazole, luštěniny domácí provenience - hrách, čočka, vhodná je tomatová šťáva).

c) Zvyšte podíl zbytkových potravin v denní stravě. Lze doporučit obilninové snídaně - například z vloček, instantní obilninové kaše, speciální výrobky z těstovin. Obsahuji kromě vlákniny i důležité minerální látky. Vhodným doplňkem je tzv. ortislimová dieta, obsahující speciální tablety z řasy Fucus v kombinaci s ananasovým nápojem. Kneippova medicína používá tablety z vlákniny z citrusových plodů s vitaminy, jež působí jako jakýsi střevní kartáč.

d) Dávejte přednost tvrdým pokrmům před měkkými. Nejde jen o ochranu chrupu, ale i o vliv na psychiku. Člověk potřebuje žvýkat.

e) Co nejvíce omezte živočišné tuky a sladkostí. Omezte maso a masové výrobky na 150-200 gramů denně. Přitom dejte přednost drůbeži, rybám sladkovodním i mořským. 1-2x týdně můžete mít odlehčovací bezmasý den (maso nahradíte rostlinnou bílkovinou - například luštěninami). Vhodné je 2-3x týdně sójové maso (Bona Vita).

f) Jezte pravidelně, alespoň 3x denně, přičemž večeře má být energeticky nejslabší (například tvaroh nebo netučný sýr a černý, celozrnný chléb).

g) Využijte cesty do práce nebo z práce k aktivnímu pohybu (rychlá chůze, schody místo výtahu). O víkendech co nejvíce pohybu.

h) Omezte příjem kuchyňské soli.

i) Naučte se zvládat stresové situace tak, abyste se nemuseli uchylovat k jídlu či alkoholu. Při potřebě alkoholu je nejvhodnější doušek bylinného likéru Orling.

j) Jezte pomalu. Pijte mineralizované vody.

k) Ukládejte jídlo tam, kde ho není vidět. Nejezte při sledování televize, při čtení či studiu. Používejte malý talíř. Při vařeni ochutnejte jen na špičku lžičky. Nedojídejte zbytky jídel, ale odložte je do ledničky.

l) Z individuálního cvičení je vhodný terénní vytrvalostní běh (dávkováni se řídí doporučením lékaře), dřepy a cvičeni s domácím nářadím.

Při výživě v těhotenství a při kojeni je zapotřebí krýt zvýšenou spotřebu bílkovin a vápníku přídavkem odstředěného mléka, tvarohu a bílého jogurtu k základní pestré stravě (např. jogurt Hollandia).

Celkový přírůstek hmotnosti v těhotenství nemá přesáhnout 12 kg, tj. necelých 1,5 kg za měsíc. Jak přibývají léta, roste nebezpečí ze zdravotních komplikaci tělesné tloušťky.

G. B. Shaw - známý spisovatel a satirik - který se dožil 94 let, doporučoval "po šedesátce se vyhýbat každé namáhavé práci, zejména s nožem a vidličkou".

Zdroj: Rodinná encyklopedie zdraví - Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

G.B.Shaw zemřel v 97 letech...a to tak, že spadl ze stromu, když trhal...
Pavla  |  9.1.2008 21:20

oblbování a vytahování peněz z kapes lidí podvodným...
Herbalife je největší podvod v posledních sto letech  |  17.2.2008 18:35

Ahoj, mohu Vám nabídnout rady v oblastech: Kondiční cvičení,...
Michal  |  22.2.2008 21:04

Ahoj....všude nacházím jen rady jak hubnout...ale nikde není jak...
lena  |  28.4.2008 17:24

tak já slysela, vzbudit se v noci a jist, nebo omezit pohyb, a taky...
dddulaaa  |  8.1.2010 18:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *