V povánočním hubnutí je třeba vytrvat

15.1.2007 00:00
Hubnutí

Po týdnu úsilí shodit kilogramy nabrané o vánočních svátcích přichází krize. Posilovny se zvolna vyprazdňují a lidé, kteří 1. ledna zahájili dietní režim, jsou zklamaní, že se nedostavují okamžité výsledky. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy radí lidem, aby úsilí nevzdávali. Návrat na původní váhu trvá podle množství získaných kilogramů měsíc i déle.

"Kdo chce vytrvat, měl by si své předsevzetí napsat a dát na stůl k počítači a každý den ráno se na ně podívat," řekl Suchánek ČTK. Člověk, který bude chodit třikrát, čtyřikrát týdně cvičit, nebude se přejídat a večer nebude mlsat, zhubne bez výraznějšího omezování stravy až kilogram za týden, tedy až čtyři kilogramy za měsíc.

Jako vhodný pohyb doporučil Suchánek svižnou hodinovou vycházku každý den, aerobik či jiné pravidelné cvičení. Návštěva posilovny je vhodná, pokud tam člověk cvičí pod vedením odborníka. Jinak by si místo hubnutí mohl budovat svalovou hmotu a opticky by měl stejný objem. Kilogramy jdou rychle dolů při šlapání na rotopedu či stepperu.

Suchánek ocenil, že mezi návštěvníky fitcenter přibývá mužů a cestu tam našli i cvičenci kolem šedesátky. "Zatímco u mladších mužů je to otázka vzhledu, starší už necvičí na svalovou hmotu, ale rehabilitačně, aby si udrželi pohyblivost a samostatnost," vysvětlil.

Před sportovním výkonem je podle Suchánka povoleno i něco malého sladkého, co dodá člověku energii. Večerní mlsání ale je zakázáno. Místo chleba či brambor by si strávník měl dát více zeleniny. "Je třeba více energie vydat než přijmout, nikdo nevymyslel lék, při kterém by se dalo ležet u televize a hubnout," upozornil odborník.

Kdo se večer nemůže udržet, může chroupat nakrájenou čerstvou zeleninu a vyloupat si k ní pár vlašských ořechů. K tomu dvě deci kvalitního přírodního vína, ne levného krabicového, poradil Suchánek.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nenadarmo sa hovorí že najlepšia diéta je "krávo nežer!" Všetko je to...
Tanika  |  15.1.2007 10:03

Nezrat je naopak ta nehorsi dieta. Hlavni je omezit sladke, pridat zeleninu a...
XH  |  20.1.2007 22:32

XH: Souhlasím s tebou - je to o jídle a pohybu. Já to navíc doplňuji...
Jana  |  13.2.2007 20:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *