Tlusté břicho ničí i plíce

2.9.2009 00:00
Hubnutí

Na seznam zdravotních problémů, které způsobuje zvýšené množství tuku v oblasti břicha, vědci připsali další položku. Je jí zhoršená funkce plic. Břišní obezita se dosud spojovala se vznikem metabolického syndromu, který zahrnuje cukrovku, zvýšený krevní tlak a srdeční choroby. Nový výzkum ukázal, že zároveň velmi významně snižuje funkci plic, a to bez ohledu na to, zda je dotyčná osoba obézní celkově nebo zda kouří.

Odborníci sledovali 120 000 Francouzů a brali v úvahu jejich sociální postavení, konzumaci alkoholu, kouření a funkci plic v souvislosti s indexem tělesné hmotnosti, obvodem pasu a dalšími měřítky, která určují metabolické zdraví organismu.


"Ukázalo se, že poškození plic spolu s metabolickým syndromem jsou důsledkem abdominální obezity," vysvětluje doktorka Natalie Leoneová z Francouzského národního institutu zdraví a lékařského výzkumu.


Výsledky studie byly zveřejněny v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.


Podle lékařů začíná břišní obezita při obvodu pasu u žen větším než 88 centimetrů a u mužů nad 100 centimetrů.


Ačkoli dosud není jasné, jaký je mechanismus, kterým břišní tuk poškozuje plíce, je pravděpodobné, že narušuje bránici a tím pohyby hrudníku při dýchání. Nové poznatky by měly vést k tomu, aby lékaři při péči o pacienty s poruchami dýchání brali v úvahu kromě dosud známých faktorů také obvod jejich pasu.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

když tlustoprd funí do schodů, tak je to protože má břicho...fakt...
jasně  |  6.6.2016 17:26

Zase něčí zbytečná starost!
(__.__)  |  6.6.2016 19:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *