Rozdíly v odbourávání tuků u žen a mužů

14.3.2013 00:01
Hubnutí

Hubnutí je pro někoho snadné, pro někoho obtížné. Muži ztrácejí hmotnost většinou snadněji než ženy. Ztrácejí ji jednodušeji i v pase, což je místo, kde se jim tuk nejčastěji hromadí.

Naproti tomu ženám dělá potíže zhubnout v bocích a na hýždích. V poslední době vědci objevují rozdíly mezi mužským a ženským tukem a zdá se, že to bude mít důležitý vliv nejenom na jeho odbourávání, ale i na celkové zdraví. Rozdíl mezi mužským a ženským tukem je i v jeho uložení.

Mužům se tuk ukládá nejčastěji na hrudi a v pase. Říká se mu břišní tuk, pro tělo je nadbytečný a většina mužů se ho zbavuje poměrně snadno. Tento tuk je ale nebezpečný, protože prorůstá do orgánů a negativně ovlivňuje zdraví.

Ženám se nejčastěji ukládá tuk na boky, hýždě a stehna. Má zřejmě funkci rezervní energie pro případné těhotenství a kojení. Jelikož reprodukce je základní role ženského těla, hýžďovýtuk se ztrácí jen obtížně. Je dobré vědět, že přírodní zá­kony jsou často silnější a neúspěch nelze přičítat jen osobnímu selhání. Pravi­delným cvičením a vhodným stravováním však mohou ženy zabránit alespoň dalšímu narůstání tukových nadbytků.

O vlivu dědičnosti na tělesné proporce toho ještě víme poměrně málo. Věda a výzkum odhalují v současné době význam nových genů pro člověka. Je ale jasné, že neomezené možnosti pro formování postavy nemá nikdo z nás. Každý je něčím limitován, a měl by proto vycházet ze svých možností a neurčovat si ne­reálné cíle, kterých vlastně nelze dosáhnout. Zredukovat můžeme sice množství tuku vhodným stravováním, lze ho nahradit svaly získanými cvičením, ale proti „přírodě“ (stavba kostry s danou šířkou pánve, délka kostí, místo ukládání tuku, rychlost metabolismu, zacházení těla s teplem...) bojovat neumíme a ani to není v našem zájmu.

Zdroj: Jak dosáhnout postavy snů, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dieta,je to jako s souloží-neumíš li,nedělej to! Dieta je slovo do...
Jaj!  |  25.8.2013 19:54

Dieta,je to jako s souloží-neumíš li,nedělej to! Dieta je slovo do...
Jaj!  |  25.8.2013 19:54

Dieta,je to jako s souloží-neumíš li,nedělej to! Dieta je slovo do...
Jaj!  |  25.8.2013 19:54

Taková srandovní prohlášení si nech na 1. apríla.
!  |  25.8.2013 20:32

Di,pak zatoč..JEŽÍÍÍŠ,kam jde..vona snad nechce!!ZDRHNE!!! Já ji taky...
Venca  |  1.9.2013 07:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *