Redukce hmotnosti po těhotenství

15.1.2010 00:00
Hubnutí

Novopečené maminky si musí uvědomit, že život má svá období. První rok po těhotenství zřejmě nebudete tak štíhlá, jak si přejete. Těhotenství trvá 9 měsíců a většině žen trvá 9-12 měsíců, než se vše vrátí k normálu. V tomto období nezkoušejte žádné nárazové diety.

 

Lépe je zaměřit se na vyváženou, zdraví prospěšnou stravu a spoléhat se na to, že tato strava přispěje k obnovení vaší pů­ vodní hmotnosti. Tento proces se bohužel často komplikuje, protože mateřství s sebou nese nové nutriční návyky a překážky. Když dítě pláče, jdou mnohé zá­vazky (i ty stravovací) stranou. Únava, stres, změny v rodině a nedostatek ener­gie pro nakupování a vaření si mohou také vybrat svou daň na kvalitě výživy. Mů­žete i postrádat mentální sílu, potřebnou ke snížení hmotnosti.

Stres a frustrace, kter é mateřství doprovázejí, mohou být v rozporu s plánem na snižování hmotnosti, a mohou dokonce i přispívat ke zvyšování hmotnosti. Jste-li celý den doma a potraviny jsou stále snadno dostupné, můžete si dopřávat uklidňujících, sladkých „léků" ve formě cukrovinek, sušenek, čokolád a dalších pa­mlsků. Vaše snaha o pravidelné cvičení může kolidovat s fyzickým vyčerpáním, nedostatkem času a neustálou péčí, kterou vyžaduje vaše dítě. Pokud si najdete někoho na hlídání a uděláte si čas na cvičení, budete se cítit lépe.

Nebojte se, že by vám přebytečné kilogramy zůstaly navždy. Věnujte pozornost výsledkům následujícího průzkumu. Ženy, které pravidelně běhaly, se k běhání vrátily už pět týdnů po porodu a na původní hmotnost se dostaly za pět měsíců (Lutter a Cushman 1982). Takže i po těhotenství můžete být štíhlé. Je to prakticky prokázáno mnoha matkami kolem vás, které štíhlé jsou. Prozatím se mějte rády takové jaké jste, radujte se s dítěte a nespěchejte na sebe.

Zdroj: Nancy Clarková – Sportovní výživa, nakladatelství Grada

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

doporučuju dobrého vyživového poradce pokud jste z Prahy...
valerie  |  20.11.2015 21:18

To nestačí jíst nemastné jídlo a nesladké jídlo. Musíš jít hodně...
Lara  |  20.11.2015 21:28

Ale jo, sice ti neporadí nic, co bys sama nevěděla, ale zaplatíš a to je...
Lara  |  20.11.2015 21:31

nejíst po 16h, když chodim spát sedm hodin pozdějí nejméně, není to...
martina  |  24.11.2015 18:18

Nejíst několik hodin před spaním. Pokud chodíš spát po půlnoci a...
Lara  |  24.11.2015 18:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *