Psychické a společenské důsledky anorexie

11.2.2011 00:00
Hubnutí

Zpověď anorektičky: “Celý můj život se točí kolem jídla. Nedokážu se na nic jiného soustředit, jsem podrážděná a u ničeho nevydržím. Přestalo mě těšit nejenom jíst, ale i pravidelně se vídat s přáteli a rodiči, se kterými se neustále hádám kvůli jídlu. Začala jsem být podrážděná a zahleděná do sebe. Ztratila jsem veškerou sebedůvěru a přestala se mít ráda. To, co mě mělo povzbudit, dnes zcela ovládá můj život.“

Psychické a společenské důsledky anorexie lze shrnout:

-         Nálada je nadměrně závislá na tělesné hmotnosti a stupni sebekontroly. Zpočátku bývají anorektičky velmi aktivní a živé, s postupující vyhublostí, nebo naopak když jsou donuceny jíst, je jejich nálada pokleslá, depresivní a podrážděná. Častá je sebestřednost a sebelítost.

-        Namísto posílení sebevědomí přibývá nejistoty a úzkostných prožitků. I malé problémy se zdají neřešitelné. Na rostoucí tlak ke změně reagují často přecitlivěle a hystericky.

-         Vzrůstá potřeba úzkostné sebekontroly, která se přenáší z jídla i na jiné oblasti života. Potřeba mít všechno srovnané (pacientky si začínají rovnat svoje věci, nutkavě uklízet...) může být spojena i se zvýšenou aktivitou. Přítomny mohou být známky silné vnitřní tenze. Nemocné dívky často nutkavě uklízí, myjí nádobí, starají se o domácí zvířata, vykrmují ostatní.

-         V myšlenkách se neustále zabývají jídlem, roste nutkání přejídat se a chuť na sladké nebo naopak nechuť k jídlu. Prožitky spojené s jídlem (pocit přejedení, plnosti, nechutenství) mohou být přehnaně dramatické.

-         Nemocné se přestávají orientovat ve svých vnitřních pocitech, zejména když jsou vázány na jídlo. Pocity hladu, sytosti nebo chuti ztrácí svoji regulační funkci a nelze se na ně spoléhat.

-         Koncentrace pozornosti se zhoršuje, stejně jako pracovní tempo a pohotovost chápat komplexní problémy. Mívají problémy se spánkem, mění se jejich denní a pracovní režim.

-         Zhoršuje se celková intelektová výkonnost a schopnost řešit problémy, ztrácí smysl pro humor. Mají sklon k černobílému vidění světa.

-         Posiluje se závislost nemocné na jejím okolí, které na její problémy reaguje zvýšenou úzkostí a obavami a neumožňuje jí tak přiměřenou sociální zpětnou vazbu a vyzrávání. Některé anorektičky se adaptují na roli nemocné, chronické pacientky nebo duševně nemocné.

-        Snižuje se zájem o okolí (vzrůstá egocentrismus a vztahovačnost), o sex a vše, co se bezprostředně netýká jídla. Ubývá společenských kontaktů, přibývá konfliktů s okolím. Zpravidla vzrůstá zájem o jídlo (anorektičky často sbírají recepty a vaří, někdy chtějí kontrolovat i jídlo a výdaje celé rodiny).

Mentální anorexie (Portál, 2010)

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, jsem začínající psychoterapeutka a byla bych moc ráda za...
Tereza  |  17.5.2012 21:45

určitě by ti někdo zavolal a čas ti věnoval. Správně jsi zřejmě...
Terezko  |  17.5.2012 21:47

omlouvám se, kontak jsi uvedla. To víš, to jsem celá já, ach jo
Terezko  |  17.5.2012 21:49

Holky už vám chybějí jen tři věci k dokonalosti: 1) Upíří zuby...
!!!  |  30.5.2015 09:15

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat, jestli by jste mi nepomohli s mým...
Karolína Myšková  |  16.2.2017 14:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *