Proč nemají divoce žijící zvířata nikdy nadváhu?

3.4.2000 00:00
Hubnutí

Nechte si čas k přemýšlení a najděte na tuto otázku svou individuální odpověď. Nehledejte v lexikonu nebo u expertů. Tam správnou odpověď nenajdete. Tu si totiž nosíte v srdci. A do dalšího čtení se pusťte teprve tehdy, až uspokojivou odpověď najdete nebo budete brát otázku vážně.

Proč má tedy nadváhu jen člověk (a některá domácí zvířata, která se mu nemohou bránit)? Mimo jiné proto, že člověk jediný má sklony sám sobě nedůvěřovat. Člověk, který během posledních desetiletí žil výhradně podle poznatků vědy o zdravé výživě a svůj jídelníček, své stravovací návyky jim přizpůsoboval - takový člověk je dnes nejen velmi nemocný, ale jistě také hodně zmatený. Stejně jako člověk, který si od vědy, dobových zvyklostí, školy a podobně nechává diktovat, co je špatné a co správné - místo aby pěstoval a rozvíjel svou intuici, sebedůvěru a svobodnou vůli.

Proč celá léta existuje obrovská nabídka "diet", které se střídají stejně rychle jako sezónní móda? Proč každá dieta dostane požehnání od jednoho experta přes výživu, když druhý ji naopak zatratí? Proč mají takové diety v nejlepším případě pouze krátkodobý úspěch?
Když naopak nestudovaný člověk navrhne něco smysluplného, hned se kriticky zkoumá, jestli se přece jen někde nevloudila chybička - podle motta: "Když někdo zemře po medicínském zásahu, je to osud, když po zásahu léčitele, byla to jeho chyba."

Důvěra ke stravovacím pravidlům a redukčním dietám je často stejné velká jako neochota podívat se do očí skutečným příčinám. Mějte stále na paměti: jediné, co dieta způsobí, je zvýšení pravděpodobnosti, ze vaše nadváha se vrátí a zůstane vám ještě delší dobu.
Nadváha vznikla na základě nějakého návyku - vašeho návyku. Pouze jasné pochopení povahy tohoto návyku v myšlení nebo chování povede ke změně k lepšímu - ať už svou nadváhu s nadhledem přijmete, nebo se jí s nadhledem zbavíte. Kdo vám může toto po chopení zprostředkovat? Dieta? Někdo jiný? Kniha?

Při nadměrné, ale i podměrné hmotnosti často nehraje hlavní roli určitý duševní názor nebo špatný stravovací návyk, ale již popsaný fakt, že podstatné součásti každodenní stravy v restauracích, závodních jídelnách, rychlých občerstveních a také doma neobsahují žádné výživné látky a žádnou živou informaci.
Hodně se mluví a píše o "zdravé výživě", ale stále se zapomíná, že zdravá výživa je individuální záležitost. A dokonce i přesto, že to někteří lidé vědí, zdá se jim snazší jednat podle nějakého předem určeného návodu než se samostatně rozhodnout. Neschopnost "rozhodnout se" je dnes jako epidemie. Téměř všechno se přenechává okolnostem, náhodě, zvyku a expertům. Stálý strach, že by člověk mohl něco udělat špatně, nás doprovází denně - a právníci brzy budou na každém rohu. Hoďte tento strach konečně přes palubu a spoléhejte se více sami na sebe.

Mimochodem, pokud mají nadváhu všichni členové rodiny, neznamená to, že nadváha je "dědičná". To totiž není téměř nikdy. Pokud se něco dědí, tak špatný přístup k tělu a výživě ("Jez, abys vyrostl a zesílil!"). Na dědičnost se věda odvolává proto, že pak se její léky lépe prodávají. Kdo si za svou nadváhu nemůže sám, snadněji sáhne k "pomoci" v chemické formě. Kdo nic neriskuje, ten sice neudělá chybu, ale ani se nic nenaučí. Učení ze zkušenosti by vás mělo provádět celým životem jako krásná hudba. Neustálé pokusy vyhýbat se problémům jsou desetkrát namáhavější než pokusy problémy řešit. Strkat hlavu do písku je nejjistější cesta, jak ji ztratit. To platí i pro výživu. Pěstovat strach, že bychom mohli sníst něco "špatného", je daleko namáhavější a daleko více drásá nervy než riskovat a pak moci s jistotou říct, co mi dělá dobře a co ne.

Přesto byste neměli podlehnout zvyku. Potřeby se mění a tělo někdy vyžaduje velmi podivné věci. Přísnost nikdy neškodí, ale nesmí se stát pravidlem. Tělo pak zůstane bdělé, nenechá se ukolébat a rozmazlit. Neexistuje tedy "správné jídlo" a "špatné jídlo". Pochopit tento fakt je prvním krokem ze zajetí ke svobodě a individuální zdravé výživě.
Důležité a zásadní pravidlo pro zdravou výživu tedy zní: Žádné pravidlo neexistuje. Každý člověk je osobnost.

zdroj: Johanna Paunggerová, Thomas Poppe - Neznámá moc luny 2

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.
Alena  |  14.3.2009 16:09

Možná by trošku vědy a vzdělání neškodilo, alespoň ta i a y.
Alena  |  14.3.2009 16:09

Protože žerou, jen když něco uloví, což se vždy nepodaří.
 |  15.3.2009 07:29

Protože žerou, když mají hlad a hlavně pijou jenom vodu.
Marie  |  3.3.2012 01:43

Ach jo, je vidět, že přírodovědné znalosti upadají. A nejhorší je,...
Q.  |  3.3.2012 02:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *