Proč jíme z nudy?

25.8.2015 00:01
Hubnutí

Jídlo může být jakýmsi rozptýlením, jestliže se nudíme nebo musíme plnit nevděčný úkol. Abychom neupadali do tohoto pokušení, naučme se rozeznávat, jaký skutečný smysl má hlad a pocit nasycení, píše italský deník Corriere della Sera.

 Sledujete v televizi nějaký nezáživný program? Dejte si pozor, abyste neměli na dosahu jídlo, zejména takové, které je bohaté na cukry a tuky, tedy velmi kalorické, protože by se vám mohlo stát, že se jím budete krmit zcela nevědomky.
    Konzumace jídla výrazně roste, když lidé sledují nudný televizní program, zatímco v případě, že je program zaujme, nemají potřebu po jídlu sahat. Ukázala to studie švédských vědců zveřejněná na stránkách časopisu PLoS ONE, v jejímž rámci byla sledována skupina mladých žen.
    Proč a jak může nuda přispívat ke zvýšené konzumaci, zkoumali rovněž irští a britští vědci ve své studii zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology. Badatelé požádali účastníky studie, aby si po dobu jednoho týdne vedli deník, v němž si budou zaznamenávat, kdy a jak jedli a jakou přitom měli náladu. Ukázalo se, že zvláště v případě nudy pojídali kalorická a nepříliš zdravá jídla.


    Ve druhém experimentu měla jedna skupina účastníků studie splnit nudný úkol a druhá zase zábavný. Také v tomto případě vědci konstatovali, že plnění nudného úkolu vyvolává touhu po něčem k zakousnutí, zejména více kalorickém. Jestliže však dali vědci pokusným osobám plnícím nudný úkol k ruce zdravé jídlo, například rajčata, vybíraly si tyto osoby často toto zdravější jídlo.


    Jinými slovy: když se nudíme, nepotřebujeme se jídlem ani tak nasytit, jako spíše nalézt rozptýlení z nudy. Co tedy dělat, abychom se vyhnuli tomu, že budeme tělu dodávat nadbytečné kalorie?


    “Je to více než jasné. Musíme si uvědomit pocit nudy a 'zneškodnit' ho tím, že dříve, než se vrhneme na jídlo, změníme druh činnosti,“ říká docentka sociální psychologie na univerzitě v Modeně Nicoletta Cavazzová. “Za druhé bychom se měli naučit rozeznávat pocity hladu a sytosti a reagovat spíše na tyto podněty, než na stav duše. Tato schopnost rozeznávat tyto signály je často oslabena vnějšími faktory, jako je to, že máme jídlo na dosah, nebo že jsme v některých situacích 'povinni' jíst bez ohledu na to, zda máme chuť,“ dodává.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak míň žer a ještě ušetříš na luxusní dovolenou.
-  |  10.11.2015 09:05

pravidelně přibírám (velmi rychle)a pak těžké a dlouze shazuji....
V.  |  10.11.2015 10:21

Tak aktivity nejsou jenom lyžování, voda atd., to by mě také nebavilo....
zkušenost  |  10.11.2015 11:15

Mám podobný problem. Je mi 34 leta a vážím 90 kilo. Největší problém...
božena  |  11.11.2015 15:30

Kup si ve zdravé výživě sušené fíky. Nejsou kalorické, ale strašně...
Hanka  |  11.11.2015 17:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *