DL- PA - přirozené potlačení chuti k jídlu

11.11.2002 00:00
Hubnutí

Látkou, která účinkuje k potlačení chuti, je esenciální aminokyselina fenylalanin, která má další množství léčebných vlastností - od protidepresivních účinků, až po utišení chronických bolestí kloubů a zad. Fenylalanin se přirozeně vyskytuje v sýrech, kvasnicích, semenech, ořeších, mandlích, sóje, mase, rybách, mléce a vejcích.

Fenylalanin snižuje chuť k jídlu dvěma způsoby. Za prvé tím, že se z něj v těle vytváří noradrenalin, což je přenašeč nervových vzruchů zlepšující náladu a snižující chuť k jídlu. Za druhé tím, že vzniklý noradrenalin podněcuje produkci cholecysokininu, který se tvoří v mozku a střevech a je důležitý při tvorbě pocitů sytosti a hladu. Pokud je cholecysokininu vytvořeno málo, lidé se přejídají, pokud je ho vytvořeno dostatečné množství, lidé jedí málo.

Fenylalanin se dá též užívat jako potravinový doplněk ve formě DL- fenylalaninu. Měl by se vždy užít ráno nalačno, asi hodinu před jídlem s neslazenou ovocnou šťávou či vodou, v žádném případě ne s nápojem obsahujícím bílkoviny, v dávce kolem 500 - 1500 mg, nejlépe společně s vitamínem C a B6, které jsou důležité pro jeho využití.

Lidé s vysokým tlakem by měli být opatrní, protože tato aminokyselina jej ve vysokých dávkách zvyšuje.

Lidé s ledvinovou či jaterní poruchou by neměli užívat jakékoliv aminokyseliny v čisté formě bez souhlasu lékaře. Fenylalanin by se též neměl užívat současně při podávání L-dopy (prekurzor dopaminu, jelikož obě látky jsou vůči sobě kompetitivní), v těhotenství, při cukrovce, rakovině kůže a u lidí trpících fenylketonurií (dědičná choroba, kdy se nepřeměňuje fenylalanin na thyrosin).

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V tomto článku stejně jako v článku Látky pro štíhlou linii v...
doktorka  |  22.11.2002 00:16

Měřím 180cm a vážím jenom 60kg. Potřeboval bych přibrat, ale přesto,...
Martin  |  13.12.2002 10:06

Mám problém s chutěmi ve večerních hodinách. Během dne mi stačí...
Simi  |  2.1.2010 21:40

Simi,nevím jestli to pomůže.Také jsem to zkusila ze stejných...
bobi  |  3.1.2010 06:09

Takže zabraňuje to nadměrné chuti k jídlu?
David  |  2.9.2012 19:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *