Pravidelná a zdravá snídaně pomáhá shodit nadbytečná kila

22.1.2008 00:00
Hubnutí

Zhubnout do předvánoční míry si přeje po svátečním hodování řada lidí. Odborníci ale varují, že drastické diety mají za následek jen další tloustnutí. Naopak mírnější a dlouhodobé předsevzetí, jako "budu pravidelně a vyváženě snídat", se často projeví kýženým úbytkem hmotnosti. Podle nejnovějších průzkumů pravidelně snídá jen necelá polovina Čechů.


"Snídaně je nejdůležitější jídlo dne - startuje tělo po osmi hodinách spánku, takže když ji vynecháme, brzy přijde únava," vysvětlila odbornice na zdravou výživu Kateřina Cajthamlová. Snídaně by podle ní měla pokrýt 20 až 30 procent denního energetického příjmu.


Menu by mělo začít sklenkou čerstvého ovocného nápoje ředěného dvěma díly čisté vody, následovat by měly obiloviny, jako chleba, cereální sušenky či müsli, k tomu jogurt nebo tvaroh s ovocem a na závěr čaj. Na rozdíl od kávy se z něj totiž uvolňuje kofein pomalu, takže povzbudí dlouhodobě.


Odborníci na zdravou výživu rovněž radí, že když chce člověk shodit kila navíc nastálo, musí trvale změnit jídelníček tak, aby to pro něj nebylo velké trápení. Musí si najít potraviny, které mu chutnají a jsou málo kalorické. Ideální je zařadit do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, celozrnných výrobků, mléčných produktů, cereálií a tekutin.


Podle internisty ze Všeobecné fakultní nemocnice Martina Matoulka je pro hubnutí důležitý také pitný režim. Pokud člověk dostatečně nepije, pocit žízně vymizí a může ho nahradit pocit hladu, což vede ke zbytečnému přejídání. Důležitou podmínkou je i rovnoměrný přísun tekutin během celého dne.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, mohu Vám nabídnout rady v oblastech: Kondiční cvičení,...
Michal  |  22.2.2008 21:04

bcbcbbbbbbbbbbbbbbbbbbvvvvvvbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb...
szfduzsegáuftedzrfsujdgfgggg  |  17.3.2008 10:36

Ano je to tak,že s obědem máme mít v sobě 70% deního objemu stravy.Pak...
Míra  |  17.3.2008 12:09

zdravím, snídaně jsou důležité, stejně jako pravidelná strava po...
Pavla Hl.  |  28.7.2011 10:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *