Pohyb napomáhá redukci váhy hned třikrát!

25.6.2010 00:00
Hubnutí

Také jste slyšeli, že za hodinu aktivního cvičení spálíte asi tolik kalorií, kolik má jeden rohlík? Tvrzení tohoto typu odrazují některé z nás od pohybu, což je ale velká škoda. Jistě, zhubnout se dá jen na základě stravování, ale "kdo cvičí, má za tři". Pohyb totiž napomáhá redukci váhy hned trojím způsobem.

Za prvé: Okamžitý výdej energie

Počet kalorií spálených během zátěže se na první pohled nemusí zdát až tak vysoký. Například stokilový člověk vydá při jízdě na kole nebo při plavání za půl hodiny tisíc kilojoulů, což je energetická hodnota například čtyřiceti gramů čokolády, 250 gramů kuřecích prs nebo kila rajčat. "Pokud však tento člověk sportuje doporučených padesát minut, spálí už během cvičení dietní oběd, jehož energetická hodnota by se měla pohybovat kolem 1 300 - 1600 kilojoulů," říká Gabriela Knosová, terapeutka z brněnského Institutu kompliment, který pomáhá klientům hubnout pomocí změny stravovacích návyků a cvičení dvakrát za týden.

Za druhé: Zvýšení bazálního metabolismu po pohybové aktivitě

Náš organismus i v naprostém duševním a tělesném klidu spotřebovává energii, aby zachoval všechny životní funkce. Této minimální hodnotě energie říkáme bazální (neboli klidový) metabolismus. Po jedné hodině intenzivnějšího cvičení metabolismus pracuje až 48 následujících hodin (!) ve vyšších otáčkách než obvykle.

Co se vlastně děje v těle po ukončení pohybové aktivity? "Svalové buňky mají vyčerpané glykogenové zásoby, proto vyžadují vyšší dodávku energie. Tu berou nejenom z jídla, ale také z vnitřních tukových rezerv," vysvětluje Gabriela Knosová. Jinými slovy "odměnou za tělesnou aktivitu jsou nejenom kalorie spálené během ní, ale i kalorie spálené "zadarmo" " po tréninku. Dokonce se dá říct, že pravidelné zrychlování metabolismu přináší dlouhodobě významnější ztráty kalorií, než okamžitý výdej při cvičení.

Za třetí: Budování svalů, které i v klidu spotřebovávají energii z tuků  

Svaly patří k orgánům, které jsou nejnáročnější na spotřebu energie. Čím více svalů tedy máme, tím větší je náš klidový metabolický výdej. Další potěšující zprávou pro "dietáře" je, že kosterní svalovina v klidu spotřebovává především energii z mastných kyselin, které jsou jednou ze složek tuků. Budování svalů je tedy velmi vhodné nejen pro hubnutí, ale také pro udržení ideální hmotnosti.

Naopak v případě, že snížený energetický příjem nedoplníme cvičením, ubývají kila většinou i ze svalů. Pokud člověk hubne jen na základě diety, pochází asi čtvrtina hmotnostních úbytků ze svalové tkáně. Tím si samozřejmě snížíme klidový metabolismus a dále hubneme s většími obtížemi (často se redukce váhy zastaví). Když ale dietu kombinujeme se cvičením alespoň dvakrát za týden po dobu minimálně půl hodiny, svalovina se při redukci váhy nemusí ztrácet vůbec.

"Je důležité zmínit, že díky samotnému cvičení dosáhne ideální váhy málokdo. Pohyb znamená třicet procent úspěchu při hubnutí, změna stravovacích návyků zbylých sedmdesát. Nejlepší cestou k trvalé redukci váhy bez zdravotních rizik a nepříjemného jo-jo efektu je proto kombinace diety a vhodného pohybu," uzavírá Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z...
Eva  |  4.5.2011 19:42

merim 160cm vazim 59, prala bych si 54kg.
Renata  |  5.5.2011 13:02

sdfg
sdfg  |  25.6.2011 15:51

Já zatím zhubl 20 kilo bez cvičení jen s dietou. Plánuju pozvolna...
pepa  |  25.6.2011 16:00

Ahoj, měřím 157 a mám 55 kg. ráda bych zhubla na 50. nejvíce mě...
Adela  |  12.12.2012 20:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *