Opakované odtučňovací kůry jsou možná škodlivější než obezita

25.6.2001 00:00
Hubnutí

Vliv nadváhy na zdraví můžeme určit poměrně snadno. Různými způsoby, např. změřením tloušťky tukové vrstvy nebo pomocí různých koeficientů na základě údajů o váze a výšce, můžeme vyjádřit stupeň štíhlosti nebo naopak tloušťky jednotlivých lidí. Ať použijeme jakoukoliv metodu, získáme vlastně jakousi stupnici, pomocí níž můžeme lidi seřadit od nejštíhlejších k nejtlustším.

Potom postačí lidi dlouhodobě sledovat a zjistit, jak v závislosti na jejich tloušťce či štíhlosti trpí nemocemi a jakého se v průměru dožívají věku. Takovýchto studií byla uskutečněna velká řada a ukázalo se, že nejzdravějšími se jeví lidé štíhlí, lidé s tzv. ideální tělesnou váhou.

Velmi zjednodušeně můžeme tuto váhu určit tak, že výšku v cm zmenšíme o 100 a od této hodnoty odečteme 10 %. Tedy např. výšce 170 cm přiřadíme napřed 70 = 170 -100 a tuto hodnotu zmenšíme o 10 %, čili ideální váha je 63 kg. Za naprosto postačující by bylo možno považovat, pokud se skutečná váha nachází v rozmezí ? 10 % okolo ideální váhy, čili žádoucí váha pro osobu o výšce 170 cm by měla být 56-70 kg.

Ukázalo se, že lidé, kteří váží více, než je ideální váha, skutečně jsou o něco více nemocní, mají o něco vyšší úmrtnost. Jenže pokud vyjádříme úmrtnost lidí s ideální váhou jako 100 %, potom úmrtnost celé populace byla při různých sledováních zvýšena v průměru jen o 5-10 %. (V některých šetřeních se dokonce zdálo, že nadváha vůbec nemocnost a úmrtnost nezvyšovala, v některých šetřeních ji zvyšovala i o více než 10 %.)

Porovnejme si s tím, jak časté změny váhy, čili důsledky odtučňovacích kúr výrazně zvyšují úmrtnost. Vidíme z toho, že hlavní zdravotní škodlivost obezity je podle všeho dána tím, že obézní lidé se opakovaně (a mnohdy úspěšně) snaží snižovat svou váhu, po úspěchu svého pokusu váhu znovu nabývají a to se mnohokrát opakuje.

Z faktů, které jsme právě uvedli, vyplývá, že odtučňovací kúry jsou pravděpodobně škodlivější než obezita sama o sobě. Obezita sama o sobě zvyšuje úmrtnost v průměru jen asi o 0-5 %. (Pro porovnání si připomeňme, že pouze kouření samo o sobě zvyšuje úmrtnost téměř o 100 %. Zdraví kuřáka je tedy ohroženo snad 10x či 50x více než zdraví "průměrně" obézního člověka.)

Co hrozí lidem, kteří chtějí za každou cenu snížit svou váhu? Opakovanými hladovkami si mohou vytvářet skutečně vlčí hlad, se kterým budou neustále bojovat a vždy, když podlehnou, se doslova přecpou. Může se jim stát ještě něco horšího.

Mohou nadměrný příjem potravy řešit tím, že ji vyzvrátí, pak se budou neustále přejídat a zase zvracet a žít tak život v utrpení blízkém stavu narkomanů. U těch nejvíce postižených touhou po štíhlosti se tento stav může vystupňovat v skutečně závažnou duševní i tělesnou chorobu - mentální anorexii (která bohužel u řady hlavně mladých dívek končí smrtí).

Zdroj: Stop nemocem - Tomáš Husák - Pragma

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Váš příspěvek je nesmyslný, používám Herbalife již dlouhou dobu a...
Marta Sedlářová  |  7.3.2007 13:18

SKORO DOBRÉ RÁNKO,TAK JÁ TEDA NEVÍM CHTĚLA JSEM TUTO HUBNOUCÍ METODU...
Jiřina Jelínková  |  27.7.2007 00:25

Souhlasím s tím,že opakované odtučňovací kúry lidem škodí!naproti...
Miss  |  23.1.2016 16:15

Jen si holky hrajte s těma odtučňovacíma kůrama! První od kud se...
( . )( . )  |  24.1.2016 09:55

Bla, bla, bla! To jsou tady zase kecy! Kdo by utrácel za drahé silikony a...
Marie  |  12.2.2017 22:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *