Obézní děti mají tepny pětačtyřicetiletých lidí

8.12.2008 00:00
Hubnutí

Obézní děti mají už v deseti letech tepny v takovém stavu, jako by jim bylo 45 let, a vykazují abnormality srdce výrazně zvyšující riziko srdečních chorob. Uvádějí to nové studie amerických vědců, které byly představeny na úterní konferenci Americké srdeční asociace (AHA) v New Orleansu.

"Jak říká staré rčení, jste tak staří, jak staré jsou vaše tepny," uvádí doktorka Geetha Raghuveerová z dětské nemocnice v Kansas City, která vedla jednu ze studií. "Tohle by měl být varovný signál."

Tyto studie mimo jiné zjistily, že nadváhou trpí asi třetina amerických dětí a pětina je obézních. Mnozí rodiče si myslí, že "dětské sádlo" se samo rozpustí, jak budou děti stárnout. Ale výzkum čím dál tím častěji ukazuje, že z tlustých dětí rostou tlustí dospělí s vyšším rizikem mnoha srdečních problémů, píše dnes agentura AP. "Obezita u dětí a dospívajících není neškodná," říká kardiolog Robert Eckel z Denverské univerzity v Coloradu.

Raghuveerová s kolegy se zaměřila na zjištění, jestli je možné zaznamenat rané změny poškození oběhového systému u dětí. S pomocí ultrazvuku měřila tloušťku stěny hlavní krční tepny u 70 dětí ve věku deset až 16 let. Téměř všechny měly v nepořádku hladinu cholesterolu a mnohé byly obézní.

Nikdo přesně neví, jak tlustá by měla být stěna tepny u desetiletého dítěte, protože děti nejsou na srdeční choroby pravidelně vyšetřovány, ale vědci vědí, že by tyto tepny neměly vypadat, jako by patřily lidem mnohem starším a větším. Při porovnání s tabulkami vypracovanými pro pětačtyřicetileté pacienty, kteří toto vyšetření často podstupují, vědci zjistili, že "vaskulární věk" zkoumaných dětí byl zhruba o 30 let vyšší než jejich skutečný.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

tet nevim co si myslet o clanku pak maj pekny kozicky...jako ze si...
liky  |  20.12.2008 22:33

Hi Dear Email:amianyak(at)yahoo(dot)com Peace be unto you,how are you...
Hi Dear  |  24.3.2009 17:23

telesny tuk u lidi se uklada do cca 4let, takze kdyz do 4let svoje dite...
gregorian  |  20.11.2009 11:01

to tomaslezal"yahoo.fr: tvuj prispevek je naprosto neopodstatneny, jelikoz...
gregorian  |  20.11.2009 11:10

To Gregorian: Tak za prvý se nejdřív nauč psát, ve slově vyrostly má...
tomaslezal@yahoo.com  |  6.3.2010 22:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *