Obezita může souviset i s nedostatkem spánku v dětství

2.11.2006 00:00
Hubnutí

Zjistili to vědci z Bristolské univerzity, o jejichž studii informoval britský list The Independent.

Pokud podle odborníků děti a dospívající spí méně, než jejich organismus potřebuje, ovlivňuje to úroveň hormonů, které kontrolují chuť k jídlu a vydávání energie.

Za nedostatek spánku mohou údajně často televize, mobily nebo počítače. Děti se totiž na televizi dívají nejčastěji v době, kdy už by pomalu měly jít do postele, a to narušuje jejich spánkový režim.

Rodiče by proto měli podle vědců odstranit všechna podobná elektronická zařízení z dětských pokojů. Pokud jde o spaní, radí odborníci zavést jasná pravidla a poté kontrolovat jejich dodržování. "Má to i jiné výhody. Prospívá to zdraví a může se to odrazit na školním prospěchu," tvrdí jeden z autorů studie Shaahrad Taheri.

Přiznává, že kvalitní spánek pravděpodobně není jediným řešením epidemie obezity. "Jeho vliv by se ale měl brát vážně," dodává.

Nedostatek spánku podle něj vede kromě jiného k únavě během dne, takže lidé jsou línější, nemají dostatek fyzické aktivity a tloustnou.

Souvislost mezi nadváhou a spánkovými poruchami je zvlášť silná u dětí, ale ohroženou skupinou jsou i teenageři, kteří v kritické době dospívání potřebují více spánku.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *