Obezita může omezit nárok na zdravotní péči

6.6.2016 00:01
Hubnutí

OTÁZKA: Mám bolesti v důsledku artrózy nosných kloubů a na ortopedii podmiňují operaci - totální endoprotézu tím, že výrazně zhubnu. Ani nárok na lázně prý kvůli obezitě už nemám, takže by bylo zbytečné mi vypisovat návrh. Je to pravda?

ODPOVĚĎ:

Postup vašich lékařů je správný a je v souladu s příslušnými právními předpisy, a to jak v případě lázeňské léčebně rehabilitační léčby, tak operace, tedy implantace totální endoprotézy. Před operací skutečně musí lékař po obézním pacientovi požadovat snížení hmotnosti, jestliže je jeho snahou pomoci mu a zároveň postupovat účelně a efektivně. Nadváha nebo dokonce obezita se totiž významně podílí na samotných důvodech pacientových obtíží a nakonec na stavu, který je indikací operace. Redukce váhy je po obézních pacientech před totální endoprotézou prakticky vždy vyžadována. Obezita je jak rizikem samotného výkonu, tak i příčinou možných pooperačních potíží a také komplikací následné potřebné intenzívní rehabilitace. Efekt operace je u obézních významně snížen.

Redukce hmotnosti může být i podmínkou pro navržení a následné schválení lázeňského pobytu. Vyhláška ministerstva zdravotnictví, která stanoví odborná kritéria a další náležitosti pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, skutečně v některých případech vyžaduje, aby pacient zhubnul. Konkrétně v indikační skupině VII/7 - koxartróza a gonartróza vyhláška podmiňuje návrh a úhradu při opakovaném pobytu v lázních doložením skutečnosti, že pacient sBMI vyšším než 30 zhubnul od posledního pobytu o 5 %. To ale není nesplnitelné, např. při váze 85 kilo a výšce 165 cm (BMI 31) je to cca 4,5 kila dolů. U obezity při BMI vyšším než 35 je nutné snížení hmotnosti o 10 % od posledního léčebného pobytu. Totéž platí pro pacienty s problémy pohybového ústrojí (indikační skupina VII/9 - chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči) nebo např. pro lázeňskou léčbu hypertenze nebo diabetu, kde spolu obezita a zhoršování zdravotního stavu úzce souvisí.

Je jasné, že redukce hmotnosti u pacienta s těžkou artrózou, která znamená významné omezení jeho celkové hybnosti, bude obtížná. První kroky je proto vhodné dělat pod dohledem odborníků; od VZP můžete získat  na “http://www.klubpevnehozdravi.cz/dospeli/“ příspěvek na sestavení jídelníčku od praktického lékaře, obezitologa nebo diabetologa pro snížení nadváhy a obezity.

Mgr. Oldřich Tichý?vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jsem obézní, nemám to z přežírání, jím méně než ostatní. Mám...
Václav  |  6.6.2016 07:55

Docela mě děsí bezohlednost, arogance a neomalenost tlustých ženských....
Štíhlý svalnatý  |  17.9.2017 18:06

Někteří lidé jsou opravdu nemocní a nemohou za to, že jsou tlustí....
Mirka  |  17.9.2017 21:37

Kolik je ti roků svalovče, že tě tak strašně pohoršují tlusté...
ty jsi hlavně štíhlý a debilní  |  18.9.2017 18:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *