Nebezpečí obezity

28.3.2001 00:00
Hubnutí

Obecně je člověk obézní, když jeho váha přesahuje o pětadvacet procent ideální váhu (podle pohlaví a věkové kategorie). Takzvaná endogenní obezita vzniká z poruch hormonálních a metabolických (látkové výměny); exogenní obezita vzniká z přejídání. V prvním případě může navrhnout účinnou a přijatelnou léčbu jedině lékař; ve druhém případě musí obézní člověk sám přijmout plnou odpovědnost za přehodnocení určitých stravovacích návyků, aby si uchránil zdraví.

Obezita hraje důležitou roli při vzniku některých onemocnění: cukrovky typu II, dýchacích potíží (často je doprovází chrápání ve spánku), zánětu šlach, artrózy v kolenou a kyčlích, zvýšené citlivosti na bolest, nebezpečí vzniku pooperačních komplikací jako zánět žil, špatné hojení jizev a infekce.

Obézní osoby jsou ve větším nebezpečí vzniku rakoviny: u žen rakoviny prsu, dělohy, vaječníků a žlučníku, u mužů rakoviny prostaty, tračníku a konečníku.

Každé zvýšení váhy nutí organismus, aby vyráběl doplňující krevní cévy k výživě nových tkání. Krev, která má přivádět kyslík do mozku, se zdržuje ve zvětšeném objemu těla a srdce musí pracovat mnohem usilovněji, aby ji přečerpalo i do hlavy.

Když se nahromadí příliš tuku v oblasti nad pupkem, což je častý případ u mužů, hrozí větší nebezpečí cévních onemocnění, arteriální hypertenze (vysoký tlak), cukrovka a hyperinzulinismus. Když k hromadění tuku dochází v oblasti pod pupkem, což je častější u žen, vede to nejen k estetickým problémům, jako je celulitida, ale i ke křečovým žílám, nebezpečí bederní artrózy, artrózy v kolenou a v kyčlích. Kromě toho se při velké obezitě člověk obtížně pohybuje a to může vést k izolací a opuštěnosti.

Zdroj: Nezačínejte stárnout - Marie Paule Dessaintová - Portál

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nevím, to netvrdím,že někdo v těch nákupních centrech kolabuje....
No  |  12.7.2018 22:49

tvrdí, že je často vidí. To mě jako dispečera záchranky dost udivuje...
sdfg ale  |  12.7.2018 22:54

tak sdfg asi trochu přehání nebo předjímá. Anorektičky,které...
No  |  12.7.2018 23:05

tak ať nepřehání.
A  |  12.7.2018 23:21

proč by tady někdo nemohl přehánět???bav se . Nejsi náhodou...
ůůůůů  |  12.7.2018 23:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *