Nadváha neznamená vždy přejídání

10.11.2003 00:00
Hubnutí

Celá desetiletí se věda pokoušela dokázat spojitost mezi nadváhou a přejídáním. Na první pohled se to zdá logické, vždyť už dětem v mateřské školce je vštěpováno, že kdo je tlustý, ten se určitě přejídá. Výsledky výzkumu však přinesly mnohá překvapení.

Nepodařilo se vypěstovat nadváhu u lidí s průměrnou tělesnou hmotností, ani poté, co se jim pokusně zvýšil přívod kalorií až o tři tisíce denně. Došlo u nich jen k nepatrnému hmotnostnímu přírůstku, který se posléze zastavil: testy prokázaly zrychlení metabolismu (látkové výměny), při níž se kalorie navíc spálily. Jiné studie prokázaly, že obézní lidé si dokážou hmotnost udržet i při drasticky omezeném přísunu potravy. Jeden pokus za druhým tak potvrzoval, že obezita není nutně podmíněna přejídáním a že ne každé přejídání musí nutně vést k nadváze.

Pokusy na laboratorních zvířatech tyto závěry jen potvrzují. Krysy Zuckerova kmene byly podrobeny stejnému stravovacímu a pohybovému režimu jako jiné krysy bez vrozeného sklonu k obezitě. Krysy Zuckerova kmene tloustly, zatímco ostatní krysy nikoli. Zemědělci dávno znají některá plemena domácích zvířat se sklonem k nadváze - označují je jako "masná" a bývají více ceněna.

Proč tedy zarputile setrváváme v představách, že je tomu u člověka jinak? Proč je tak hluboce zakořeněn názor, že tělesná hmotnost člověka je určována výhradně množstvím přijaté potravy, a k jejímu zpracování v těle se nepřihlíží?

Ve vědeckém žargonu se používají termíny jako "přísun energie" či "adipozita" - zvýšené množství tělesného tuku. Jeden fakt ovšem zůstává nezvratný, protože pokusně prokázaný: Ne každý, kdo se přejídá, ztloustne, a mnozí obézní lidé se vůbec nepřejídají.

Zdroj: Uhlovodany nepřítel štíhlé linie, nakladatelství Columbus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No jo, ale jak to dělat při cukrovce, když musíš jíst 5x denně, jinak...
Deny  |  24.3.2011 08:31

Nadváha má 3 hlavní příčiny: 1) Především je důsledkem konzumace...
Vladimír  |  19.12.2015 19:30

už jdi s tou šmelinou do hajzlu. O odkyselení organismu už lidi vědí...
Prokeši,  |  19.12.2015 19:39

Hrozně mě uráží, s jakou arogancí, bezohlednosti a neomaleností...
Otřesná arogance tlustých ženských  |  23.6.2018 12:02

Celkem mě pobavilo, když jsem náhodou zabrousil na tento server a dočetl...
Prý "normální váha"  |  24.6.2018 21:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *