Muži lépe potlačují hlad než ženy

20.2.2009 00:00
Hubnutí

Muži dokážou vědomě potlačovat hlad lépe než ženy. Umějí totiž pocit hladu zablokovat i v mozku, zatímco ženy jej dostanou pouze ze svých subjektivních pocitů, ale v příslušných mozkových centrech jim zvýšená aktivita zaměřená na ukojení hladu pokračuje dál.

Vyplývá to ze studie amerických vědců, která byla zveřejněna v nejnovějším čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Skupina odborníků z Brookhavenské národní laboratoře soustředěná kolem Gene-Jacka Wanga se zaměřila na sledování vybraných částí mozku u 23 dobrovolníků, z nichž deset byli muži a 13 ženy. Muži nejdřív drželi 17 hodin půst a pak měli nejprve chvíli myslet na své oblíbené jídlo a vzápětí se snažit vědomě myšlenky na jakoukoli potravu zase potlačit. Měření ukázalo, že myšlení na oblíbené jídlo u mužů i u žen ve stejné míře nejen zesílilo chuť na něj, ale i celkovou mozkovou činnost.

Vědomé potlačování hladu vedlo u obou pohlaví ke snížení chuti na jídlo. U žen však tento efekt nepostoupil až do mozku, který zůstal vysoce aktivní. U mužů naproti tomu vedlo potlačení i k poklesu činnosti limbického i paralimbického systému velkého mozku, které řídí mimo jiné pocity a motivace lidského těla.

Vědci z dosažených výsledků vyvozují, že tyto mozkové oblasti jsou významné pro překonávání pocitu hladu. Jejich narušení nebo "vypnutí" přispívá k nadváze a tloustnutí. Nadváha je přitom jedním z hlavních faktorů pro vznik onemocnění srdce a krevního oběhu, cukrovky a degenerace kloubů, cituje ze zprávy agentura DPA.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hi Dear Email:amianyak(at)yahoo(dot)com Peace be unto you,how are you...
amianyak"yahoo.com  |  24.3.2009 17:22

na hubnutí ti se.. ty drogy co do mě strkali když mě strčili na psychynu...
někdo  |  15.8.2009 15:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *