Mentálním anorektičkám a bulimičkám pomáhá nové sdružení Anabell

14.11.2002 00:00
Hubnutí

Ženám s poruchami příjmu potravy pomáhá nové sdružení Anabell, které v těchto dnech vzniklo v Brně.

"Zatím máme 30 stálých členů a další se hlásí," řekla ČTK spoluzakladatelka sdružení Jana Sladká-Ševčíková. Sdružení je financováno z darů sponzorů, od svých členů vybírá pouze 50 korun na rok. Další sérii přednášek chystá na 7. prosince.

Přednášek pro ženy trpící mentální anorexií a bulimií se budou účastnit odborníci na výživu či gynekologové. Sdružení připravuje i terapeutické skupiny, které by se scházely každý týden po vzoru skupin zaměřených na alkoholismus. Poruchy příjmu potravy bývají přirovnávány právě k návykům typu alkoholismu či toxikomanie. "Možná to budou dvě skupiny, protože starší ženy se často stydí před mladšími dívkami," uvedla Sladká. Dodala, že velký zájem o informace mají i partneři a rodiče takto postižených dívek a žen.

Občanské sdružení Anabell chce prosazovat osvětu o poruchách příjmu potravy, pomáhat rozvoji léčebných metod v Česku a navazovat spolupráci se zahraničními klinikami. Zájemci mohou využít elektronickou adresu jana.sladka@anabell.cz.

Anorexií či bulimií trpí podle pracovníků psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích přes šest procent populace, z čehož třetinu tvoří chronické stavy. Mentální anorexie je charakterizována omezováním příjmu potravy až po úplné odmítání jídla, bulimie pak zvracením přijaté potravy.

Věk takto postižených dívek se v posledních letech stále snižuje. Těmito poruchami trpí i devítileté děti. Jen asi třetina se dokáže zcela vyléčit. Šest procent případů končí smrtí. Riziko sebevraždy je až dvěstěkrát vyšší než u ostatní populace. Samotné hladovění končí smrtí po 50 až 70 dnech.

Pavel Gejdoš - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ja osobne som mala bulimiu, potom velmi tazku anorexiu a teraz som ako...
help.me  |  8.3.2003 13:11

Pro TV pořad Trní hledáme hlavní hosty - partnerský pár na téma...
Petra Verzichová  |  19.12.2003 20:31

Ahoj, děkuji moc Anabell a jejím pracovníkům, myslím, že mně i přes...
Petra  |  18.2.2008 12:40

To je veµmi dobrá vec, len škoda, že niečo také nie je aj na Slovensku.
Slavka  |  19.7.2008 22:39

Pro lekarsky vyzkum hledam divky, pro nafoceni image - uzitkovych fotografii...
S.Hudeckova  |  1.9.2008 15:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *