Které problémy můžete očekávat při hubnutí a jak je řešit?

2.10.2008 00:00
Hubnutí

Máte dojem, že musíte jíst, jinak jste nervózní?

Jídlo není a nemělo by být prostředkem k řešení stresových situací. Úplně nejhorším východiskem z krize jsou sladkosti. Mohutné vyplavení hormonu inzulínu následující po pozření sladkého vede brzy k poklesu hladiny krevního cukru (glykemie). A pokles glykemie je provázen nervozitou, nesoustředěností a hladem. Celý problém se tak jen zhoršuje.
Samozřejmě, pokud vás čeká psychicky zátěžová situace, nemůžete být hladoví. Jistě ale víte, že správné hubnutí se s hladem neslučuje. Jezte tedy pravidelně, dbejte na dostatečný přísun bílkovin a vybírejte si sacharidy s nižším glykemickým indexem. Naučte se techniky, které vám pomohou řešit zátěžové situace bez pomoci jídla.

Nemůžete si kupovat zdravé potraviny, protože jsou drahé?
Zdravé potraviny vůbec nemusí být drahé. Neberte v úvahu suroviny, které jsou součástí mnohých diet publikovaných v časopisech, kde se to jen hemží obřími krevetami, jasmínovou rýží, avokádem a podobnou exotikou. Tyto potraviny nejsou podmínkou nutnou k hubnutí. Naplánujte si, kolik sníte za den zeleniny, a vybírejte mezi druhy, které jsou v té době levnější. I obyčejné české nebo pekingské zelí lze chutně a nápaditě upravit. Stejně tak vybírejte kvalitní nízkotučné zdroje bílkovin: plátek kuřecího masa, tofu, sójové maso či filé z tresky vás určitě finančně nezruinují. A zmíněné avokádo si občas dopřejte také (o mnoho dražší než balíček chipsů, které jste dříve klidně spořádali, nebude).

Nemůžete vařit zdravě, protože by to manžel a děti nejedli?
Samozřejmě, nemusíte vařit dvě jídla. Jděte na to chytře: Fakt, že vaříte z libovějšího masa a neplýtváte tukem, nebude nikomu z rodiny vadit - obzvlášť tehdy, nebudete-li to halasně proklamovat. Jestliže uvaříte místo smažených vepřových řízků přírodní kuřecí (zajímavě kořeněné), bude to málokterý muž považovat za neštěstí. Pokud by se přesto zdála některá z jídel ostatním členům rodiny příliš "suchá", mohou si je hotová vylepšit olivovým olejem či kouskem rostlinného pomazánkového tuku.

Jíte stále totéž a už vám to nechutná?
Pokud je váš jídelníček (zcela správně) postaven na nízkotučných mléčných výrobcích, drůbežím a rybím mase a zelenině, možná jste právě vyčerpali možnosti vlastní fantazie. Podívejte se tedy do různých kuchařských knih, a aniž byste kopírovali doslovně uvedené recepty, najděte možnosti, jak zkombinovat dané suroviny a chuťově je ozvláštnit. Pomocníkem, který nikdy nezklame, jsou čerstvé bylinky. Stejnou úlohu mohou splnit omáčky z dušené zeleniny a česneku, sušená rajčata apod.

Máte pořád hlad a stále myslíte na jídlo?
Snažte se sníst ke každému jídlu porci čerstvé zeleniny (nejezte ale zeleninu samotnou, tím nadlouho hlad nezaženete). Snídani můžete mít vydatnou - jestliže vás trápí hlad, dejte si k snídani 1 kus celozrnného pečiva s rostlinným máslem a plátkem sýra nebo šunky a k tomu 200 ml mléka nebo 1 malý jogurt. Dávejte si pozor na velikost porcí bílkovin: to znamená k obědu alespoň 200 g ryby nebo 150 g kuřete nebo 2 vejce - nesnažte se zmenšovat porce jídla. Zmenšujte, nebo v případě oběda či večeře zcela vynechejte přílohu (podmínkou je ale min. 200 g zeleniny). Nevynechávejte svačiny: bílý jogurt, kefír, jogurtové mléko nebo podmáslí si dopřejte v množství 250-500 ml (podle toho, jak velký máte hlad). Stejně tak může svačiny řešit ovocný tvaroh s náhradním sladidlem, tvarohová pomazánka naslano nebo sýr cottage.
Tento systém vám zajistí stabilní hladinu krevního cukru a vaše tělo i duše nebudou prosit o jídlo. Nadto budete ztrácet převážně tuk, nikoli drahocennou svalovou hmotu.

Máte zácpu a bolí vás hlava?
Přehodnoťte svůj jídelníček a zjistěte, zda přijímáte dostatek tekutin. Pokud je tomu naopak, nemůžete se divit, pokud vás jeden nebo oba tyto problémy provází.
V případě bolestí hlavy
Možná jíte velmi málo, a v důsledku toho vám klesá krevní tlak. Řešením je přidat na jídle - uvědomte si, že platí heslo: " rychle pozbyl, dvakrát tolik nabyl". Pokud je váš příjem energie v pořádku, uvažujte o multivitaminovém doplňku. Ostatní příčiny bolesti hlavy (neurologické, pracovní přetížení) musíte řešit s odborníkem nebo změnou pracovního tempa.
V zácpy případě
Přidejte si do jídelníčku zakysané mléčné výrobky v jakékoli podobě (neslazené nebo s umělým sladidlem). Dbejte na dostatek zeleniny, a pokud omezujete množství chleba a dalších příloh, vybírejte si takové, které mají největší podíl celozrnné žitné mouky. Pokud tato opatření nepomohou, vyberte si některou z kvalitních druhů vláknin prodávaných v lékárnách. Posilujte břišní stěnu vhodnými cviky.

Zdroj: Václava Kunová - Zdravá výživa, nakladatelství Grada

Související články

Zásady redukce nadváhy

27.11.2007 00:00

Jaký zvolit přípravek na hubnutí

4.9.2003 00:00

Desatero zdravého hubnutí

21.11.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Při hubnutí se většinou dostane hlad.A tato věc se řeší tím, že se...
 |  3.4.2009 15:20

Já měla 90kg před 2 roky.Začala jsem cvičit 3x denně doma lehy sedy a...
katka  |  19.8.2009 00:43

Nejlepší je naučit tělo že dostává příjem jídla pravidelně a to...
Brigit  |  19.5.2013 13:55

hubnutí musí začít v hlavě. Já se o to pokoušela několikrát a nic....
ahojky  |  19.5.2013 16:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *