Jak si udržet tu správnou motivaci při hubnutí?

24.10.2012 00:01
Hubnutí

Změna životního stylu motivovaná snahou zhubnout pramení z rozličných individuálních důvodů. Velmi často se stává součástí balíčku předsevzetí na začátku nového roku, plíživě se objevuje před zahájením nové plesové sezóny, případně nečekaně vykoukne ze skříně v podobě najednou špatně padnoucích kalhot.

Mužské a ženské důvody k hubnutí - je v nich rozdíl? 

Při hledání motivů hubnutí je zajímavé vzít v potaz rozdíl v mužském a ženském přístupu. Muži velmi obecně řečeno hubnou, protože musí a ženy proto, že chtějí. Tuto tezi potvrzují výsledky průzkumu mezi 1500 respondenty, který se uskutečnil v Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.  Ze zdravotních důvodů hubne celých 57 % mužů oproti pouze 21 % žen. Naopak, ženám jde většinou především o to, vypadat dobře a líbit se - tento důvod uvedlo 54 % žen a jen 18 % mužů. Asi 20 % lidí hubne kvůli vyššímu sebevědomí a mezi další důvody lze zařadit práci, tlak partnera a okolí, životní jubilea a společenské příležitosti.  

Nejen x a y chromozomy ovlivňují přístup k redukci tělesné váhy, důležitá je i naše povaha. „Racionální jedinci mají mnohem větší předpoklad úspěchu, protože jsou vytrvalí, dokážou zatnout zuby a reálně si představit svoji vysněnou váhovou metu. Naopak emotivní typy často oddalují počátek redukčního programu, obávají se jeho přísných pravidel a ztráty životních požitků,“ vysvětluje Bc. Gabriela Knosová z Institutu kompliment. „Proto také mnohdy snažení ukončí předčasně a vrátí se do svých starých kolejí.“  Všeobecně se však do kategorie nejméně úspěšných lidí řadí ti, kteří se hubnout nerozhodli ze své vůle, ale na přání někoho jiného - rodičů, partnera či nadřízených v práci. Nemají totiž dostatečně silnou motivaci k dosažení stanovaného cíle. 

Motivace jako alfa a omega v procesu redukce váhy 

Snížení tělesné hmotnosti nezahrnuje pouze ono prvotní rozhodnutí „chci už konečně zhubnout“, ale jedná se o dlouhodobý proces, během kterého nás čekají mnohé nástrahy. Počáteční motivace pozvolna oslabuje a do cesty se staví překážky, které mají jednoho společného jmenovatele - slabou vůli. „Motivační a psychologické aspekty častokrát rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu hubnutí. Udržet správnou motivaci klienta po celou dobu procesu redukce tělesné hmotnosti, tedy ve fázi aktivního hubnutí, ale i v čase stabilizace a udržování hmotnosti, je proto úlohou každého správného odborníka na hubnutí,“ říká Bc. Gabriela Knosová z Institutu kompliment. 

Pro udržení správné intenzity motivačního náboje je kromě osobního vnitřního rozhodnutí důležité také to, aby redukční program přinášel reálné, měřitelné, citelné a viditelné výsledky. Pokud jsme každý týden schopni zaznamenat úbytek váhy, tělesného objemu a cítíme se lehčí a plní energie, máme chuť v našem snažení pokračovat. Motivační náboj a tolik potřebnou disciplínu pomáhají udržet i vzory v našem okolí, například úspěchy dalších účastníků redukčního kurzu, podpora rodiny, přátel a okolí. I v tomto případě platí známé přísloví, že ve dvou se to lépe táhne a pomoc odborníka je zde nadmíru užitečná. Pravidelné schůzky s odborníkem (alespoň jednou týdně) totiž přinášejí možnost konzultace veškerých problémů spojených s hubnutím. Včasným odhalením a napravením chybných postupů v procesu redukce hmotnosti se předchází zbytečnému trápení a následnému oslabování motivace. „Disciplínu klienta v redukčním režimu pomáhá udržovat pravidelné monitorování dosáhnutých výsledků, analýza jídelníčku, kontrola stanovených úkolů, individuální cvičení pod odborným vedením a dopředu dohodnuté termíny setkání. I díky tomu je míra úspěšnosti setrvání v programu a jeho ukončení velmi vysoká, a to až kolem 98 procent,“ doplňuje Knosová.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, o motivaci toho až tak moc nevím, ale možná vám pomůžou k...
pete  |  5.1.2013 23:11

Chcete zhubnout? A nic z reklamy Vám nepomáhá? Kontaktujte mne...
Monika  |  18.1.2013 18:22

Poukaz na nákup do Teska zdarma! Ahoj, zaregistrovala jsem se na...
kupík  |  18.3.2013 19:55

Táhni k čertu s tou svou šmelinou a už se tady neukazuj!
Lemra  |  18.3.2013 20:07

Já se motivuji pořadem Jste to, co jíte a jak jsem si potvrdila na...
Alena  |  26.4.2017 12:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *