I při redukční dietě by člověk měl konzumovat tuky

6.6.2007 00:00
Hubnutí

Při redukční dietě je třeba omezit příjem tuků, ale neznamená to, že tuky by měly ze stravy adepta štíhlé linie úplně zmizet. Tělo se bez tuku neobejde a tuk plní řadu důležitých funkcí. Jeho radikální omezení se může například projevit nedostatkem vitaminů rozpustných právě v tuku. Příjem tuku při dietě by neměl klesnout pod 20 procent celkového energetického příjmu, to je zhruba pod 45 gramů za den. Novinářům to řekla Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Optimální množství tuku, v případě, že se nejedná o dietu, by mělo představovat 60 až 80 gramů. Člověk přijímá asi dvě třetiny tuku ve formě skrytého tuku, který je obsažen nejen v mase a masných výrobcích či mléku a mléčných výrobcích, ale i v pečivu, zejména trvanlivém a jemném. Při hubnutí je tedy třeba omezit nejen cukr a viditelné tuky, ale je také třeba dávat si pozor na utajené zdroje tuku.

Máslo obsahuje minimálně 80 procent tuku. Rostlinné tuky ho obsahují daleko méně. V některých rostlinných tucích je ho pouze 25 procent. Odborníci na výživu doporučují upřednostňovat ve výživě rostlinné tuky, které by podle předsedy Fóra zdravé výživy Rudolfa Poledneho měly představovat dvě třetiny všech přijatých tuků. Rostlinné tuky na rozdíl od živočišných nepodporují kornatění cév a dokonce snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vzhledem k tomu, že živočišně tuky jsou v mase a mléku, na mazání pečiva máslem už ve zdravém jídelníčku moc místa nezbývá, uvedl Poledne.

Ve veřejnosti přetrvává názor, že rostlinné tuky obsahují škodlivé trans mastné kyseliny. Podle Dostálové je v současné době naprostá většina rostlinných tuků vyráběna moderní technologií, při které trans mastné kyseliny prakticky nevznikají. Ve jednotlivých značkách rostlinných tuků na českém trhu představují méně než jedno procento z celkového obsahu mastných kyselin, což je z hlediska výživy "bezvýznamné množství".

Jitka Klejnová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj,chtěla bych se zeptat,jak bych se mohla nejlépe zbavit nadměrného...
 |  12.8.2007 13:54

Zajimalo by mě o co se jedná.Byla bych ráda, pokud mi pošlete nějaké...
Vlasta  |  3.1.2008 18:12

schudla som po isti tukov sadlo od seska svina - musim posolit a dat na nej...
 |  3.1.2008 19:08

Existují i jiné hlasy ohledně hubnutí a tuků. Paní Sally Fallonová se...
Faith  |  13.10.2012 08:56

Jenže omega 6 a omega-3 by měli být v rovnováze, většina rostlinných...
Faith  |  13.10.2012 09:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *