Hladovět nebo držet půst?

4.6.2002 00:00
Hubnutí

Jistě mátě ten pocit: pracovní den byl zase tak hektický, že jste neměli čas ani na jídlo - slabost, vibrující nervy, hlad, divně od žaludku. Tady je na místě otázka, jak člověk může vydržet týden nebo déle bez jídla, když stačí jen pár hodin bez přísunu potravy, aby se cítil nepříjemně, když má hlad.

A v tom je právě velký rozdíl - půst znamená pro organismus něco úplně jiného než hladovění. Přičemž u hladovění je třeba rozlišovat mezi chutí a pravým hladem, jež zná v naší společnosti nadbytku opravdu jen málokdo. Známý lékař dr. Rauch. odborník na půst, označil hladovění za "tělu škodlivé nedostatečné zásobování živinami", zapříčiněné vnějšími okolnostmi jako např. válka a hladomor. ale i nemocemi. Hlad je zdravý, životně důležitý tělesný signál.

Ale to, co většinu lidí trápí je chuť. Na rozdíl od pocitu hladu není žádným životně důležitým pudem, nýbrž slouží k výběru dráždidel a chutí. Je zajímavé, že se říká právě utišit hlad" a ne "utišit chuť". Lépe řečeno, člověk by se měl cítit sytý a spokojený, ale většinou už bohužel ani nevnímá přirozené reflexy nasycení, protože "gusto" si žádá víc.

Touha po požitku nás žene k dalšímu hledání chutných, pikantních jídel a svádí nás k další porci. Ačkoli už byla normální potřeba pokryta. Chuť nelze na rozdí1 od hladu nikdy utišit. Z toho také žije potravinářský průmysl, který používá celou řadu chuťových a přídavných látek, vyvolávajících po delší době skutečnou závislost.

Zdroj: Zázračný půst - Silvana Scghwitzer

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kdy uz holky (a zeny :-) pochopi, ze nikdy nemuzou normalne zhubnout tim, ze...
martin  |  5.6.2002 08:52

Martine, Tvoje rada je samozrejme k nezaplaceni, ale jen pro ty,kdo radi...
Mona  |  26.7.2002 12:36

Souhlasím s Martinem.Tělo je zkrátka stvořeno k pohybu a kdo mu ho...
Jarda  |  13.9.2002 16:12

Zajimalo by me co mam jist abych nemel hlad naopak jim hodne a porad mam...
radek  |  18.2.2010 10:41

Zkus www.xjidelnicek.cz , já díky nim hubnu.
Kamca  |  31.3.2014 19:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *