Hladovění nebo půst ?

10.1.2000 00:00
Hubnutí

CO JE PŮST?
... vypuštění určitých potravin. Nejlépe je jíst jeden druh potravy - takový, který nezůstává dlouho ani v žaludku, ani ve střevech. Čím méně jednotlivých druhů potravin jíme, tím je půst účinnější.

...pít bylinkové čaje, zeleninové nebo ovocné šťávy (nejlépe čerstvé). Trávicí orgány mají méně práce. Uvolněná energie je použita k regeneraci a odstraňování škodlivých látek z těla.

CO JE HLADOVĚNÍ?
...24 hodin nic nejíst, ani jedno sousto! Pouze pít vodu. Trávicí orgány odpočívají a tělo si začne brát ze svých zásob. Hladovění bez jediného sousta je těžší, ale má výraznější výsledky.
Pravidelný 24 hodinový půst nebo hladovění podle fáze Měsíce jsou tou nejlepší prevencí pro zdravé a úlevou pro nemocné. Je prokázáno, že půst nebo hladovění zpomalují stárnutí, zlepšují obranyschopnost a látkovou výměnu.
Vyberte si podle své kondice - přizpůsobte se požadavkům svého organismu!

DŮLEŽITÉ
PŘÍPRAVNÝ DEN - den před půstem nebo hladověním:
...nejezte v tento den maso - bílkoviny zůstávají ve střevech až 36 hodin. Bylo by škoda držet půst a mít ve střevech nestrávené zbytky.
...jezte co nejvíce syrové stravy - zeleniny nebo ovoce (nemíchat).
...večer asi 2 hodiny po posledním jídle si udělejte klystýr (kdo má vysoký tlak, nemocné srdce, střevní nemoci, poradí se s lékařem!).
Kdo má zábrany klystýr používat, vezme si přírodní projímadlo (např. čaj ze senny).
...jděte včas spát.
UKONČENÍ HLADOVĚNÍ - první jídlo po 24 hodinách
...nejjemněji nastrouhaná mrkev nebo šťáva z mrkve.

DEN HLADOVĚNÍ
Pijeme pouze 2 -3 litry:
1/ pramenité vody
2/ destilované vody (bez minerálů) - nepoužívat běžně
3/ vody po rozmrznutí - dejte si zmrznout láhev vody a pak ji pozvolna roztávající odlévejte. Odlijte takto 2/3 a zbytek vyhoďte.
Nebo kombinace všech druhů vody. Voda má být vlažná, ne ledová!

DEN PŮSTU
1/ pijeme zeleninové nebo ovocné šťávy. 1 litr šťávy doplněné 2 - 3 litry vody. Šťávy nejlépe čerstvé, zeleninu a ovoce nemícháme dohromady.
nebo
2/ jíme syrovou zeleninu nebo ovoce (1 kg během půstu). Nemícháme dohromady. Pijeme vodu.
nebo
3/ jíme pouze brambory - pečené nebo vařené ve slupce (max. 1 kg během půstu), sůl nahradit kořením. Jsou močopudné a snižují krevní tlak. Vhodné pro toho, kdo trpí pálením žáhy. Pijeme vodu, případně zelený čaj.
Nebo
4/ jíme vařenou rýži - nejlépe v páře (300 g během půstu). Je-li na nás moc suchá, můžeme promíchat s jemně nastrouhaným jablkem nebo nakrájeným rajským jablíčkem (bez slupky). Rýži je důležité dobře rozkousat. Pijeme vodu, případně zelený čaj.

DŮLEŽITÉ POMŮCKY
...při pocitu hladu si říkám: Půst (hladovění) držím, protože chci být zdravý. ...v den půstu u sebe noste lžičku, kartáček na zuby a pastu. Při pocitu nebezpečných chutí si rychle seškrabte jazyk (chuťové kornoutky) a důkladně vyčistěte zuby a ústní dutinu.
...máte-li možnost, dejte si při pocitu hladu teplou sprchu a masáž celého těla hrubou žínkou nebo kartáčem. Žínku můžete namáčet ve vodě s citrónem.
...celý den je třeba mít na paměti, jak ušetřená energie pracuje na očištění vnitřností od škodlivých látek, jak vaše játra, střeva, žaludek využívají tuto sílu k regeneraci. ...každý reaguje jinak - poslouchejte svůj organismus. Pokud cítíte únavu - odpočiňte si! Nohy nahoru, zavřít oči. Spát.
...půst je naší soukromou záležitostí, a proto je dobré o něm během dne nemluvit. ...důležitý je pohyb nebo masáž, aby nedocházelo ke zpomalení krevního oběhu, procházka, plavání, masáže, koupele.

JOGÍNSKÝ PŮST.
Večer před půstem je vhodné jíst pouze lehčí stravu v menším množství, a to nejpozději v 17 hodin. V den půstu pijeme pouze dostatečné množství vody, bylinkových čajů nebo ovocných šťáv. Nepijeme mléko. Po 17. hodině je dovoleno sníst jedno vařené jídlo. Pokud je tento požadavek příliš náročný, pak v poledne sníme menší množství ovoce, případně trochu oříšků (pouze nepražených a nesolených), rozinek nebo sušeného ovoce. Systém Jóga v denním životě doporučuje jogínský půst jedenkrát týdně, nejlépe v pondělí nebo ve čtvrtek a též při úplňku a novoluní. Případně každý 11. den po úplňku a novoluní. Tento systém vede k laktovegetariánství.

PŮST S VNITŘNÍM DIALOGEM
Při novoluní stojí Slunce i Měsíc ve stejném znamení zvěrokruhu. Je-li to vaše sluneční znamení, využijte síly novoluní a držte půst nebo hladovku a přemýšlejte o sobě, o životě, jaký žijete a o svých cílech. Nebude to promarněný čas. V den svých narozenin staří Číňané vyhledávali samotu, vybavovali si chvíli narození a procházeli se v duchu celým životem.

Zdroj: Žofie Kanyzová - Lunární kalendář

Související články

Zdravá strava ano, fanatismus ne !

21.12.2000 00:00

Méně jíst, déle žít

7.11.2000 00:00

Síla slunečnicového oleje

23.2.2000 00:00

Mentální a spirituální přínos detoxikace

19.2.2000 00:00

Detoxikace organismu

10.2.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, myslím si, že na pití dešťové vody není nic špatného -...
Jana  |  30.7.2012 22:26

Prosím Vás, kdyby to bylo účinné, už by v Americe byli ze všech...
Jana  |  30.7.2012 22:28

Tento článek je závádějící. Půst znamená, že nejíte absolutně nic...
Petr Hadač  |  2.8.2012 08:24

Doporučuji knihu Hladovění pro zdraví, MUDr. Vilma Partyková, vyšlo už...
Petr Hadač  |  2.8.2012 08:35

Nic nebude v těle kolovat, pokud je každý den klystýr !!! A ten MUDr....
BOB  |  1.5.2015 12:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *