Extraktem z červeného vína proti tloustnutí a nemocem

7.12.2006 00:00
Hubnutí

Velké dávky extraktu červeného vína mohou zpomalit proces stárnutí, a to i při vcelku nezdravé stravě plné tuků. Přišli na to američtí vědci, kteří provedli úspěšné pokusy u myší. Obézní myši zhubly bez všech drastických diet, když konzumovaly velké dávky resveratrolu obsaženého v červeném víně.

Vědci se nad výsledky studie zaradovali, ale upozorňují, že zatím není vůbec jisté, zda to bude fungovat i u lidí.

U myší požívání resveratrolu mělo skvělé účinky. Snížil se u nic výskyt diabetu, jaterních problémů a dalších nemocí souvisejících s tučnou stravou. Myši podstoupily i test fyzické zdatnosti. Zjistilo se, že tlusté starší myši, kterým byl podáván extrakt z červeného vína, si počínaly stejně dobře jako mladé hubené myši, tvrdí vedoucí studie David Sinclair z Harvard Medical School.

Výsledky výzkumu jsou podobné těm, kterých se dosahuje nízkokalorickými dietami, jež pomáhají zpomalit proces stárnutí u zvířat i u lidí. Sinclair řekl, že podávání extraktu má zřejmě stejné účinky jako omezování kalorií, které je však často provázeno nepříjemným hladověním.

Vědci ale upozorňují, že je příliš brzo hodnotit, zda bude tato polyfenolická látka fungovat stejně i u lidí. Množství resveratrolu podávané myším by se navíc u lidí rovnalo stovkám skleniček červeného vína denně.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

já to říkám stále. MUDr. Nešpor
je to tak  |  8.12.2006 08:47

aha ;)
jitka  |  9.12.2006 18:33

souhlasim
petruška  |  11.1.2007 10:32

souhlasim
petruška  |  11.1.2007 10:36

To se nám líbí
Martina  |  23.8.2007 14:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *