I diety mohou zvyšovat cholesterol v krvi

26.3.2004 00:00
Hubnutí

Přehánět to se "zdravými" dietami založenými na stravě s nízkým obsahem tuků a na velkém množství ovoce a zeleniny se nevyplácí. S neočekávaným zjištěním přišla finská doktorka Marja-Leena Silasteová a její kolegové z Univerzity v Oulu.

Jak uvádějí ve výsledcích své studie, mohou mít podobné diety na tělo i neblahé účinky, například v podobě zvyšování takzvaného "špatného" LDL cholesterolu v krvi.

"Sedmatřiceti ženám rozděleným do dvou skupin jsme naordinovali dvě rozdílné diety. Obě byly založeny na nízkotučné stravě, přičemž jedna z nich obsahovala i nízký podíl ovoce, zatímco druhá naopak vysoký přísun zeleniny a ovoce," uvedla Silasteová. Vědci zjistili, že se hladina LDL cholesterolu v krvi zvýšila o sedmadvacet procent u žen, které se stravovaly podle diety s nízkým obsahem tuků a zeleniny, o devatenáct procent se pak zvýšila u žen, které k nízkotučné dietě mohly konzumovat velké množství zeleniny a ovoce. Obě diety také v malé míře snížily hladinu takzvaného "dobrého" HDL cholesterolu.

Silasteová a její kolegové se domnívají, že nejpravděpodobnější příčinou provázanosti mezi zvyšováním hladiny LDL cholesterolu v krvi a různými dietami je nárůst lipoproteinů A, kvůli nimž pak roste i hladina cholesterolu.

Tuto verzi potvrzuje i doktor Mohamad Navab se svými spolupracovníky z Kalifornské univerzity v Los Angeles. "Příčiny mohou být samozřejmě i jiné, ale zjištění kolegyně Silasteové je velkým přínosem pro další nutné studie," uvedl Navab.

Zdroj: Plus

Související články

Lněný olej pro zdravou kůži, mozek, srdce a cévy

9.11.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kteří neznají jiné maso než vepřový bůček,a přitom ani nevědí,že...
Pája  |  16.4.2004 10:58

Nemáte kila a cm dle svých představ??? Změňte to teď hned!!! Stop...
Martin  |  30.9.2004 22:29

tak to je kravina ja držela maxi dietu a cholesterol se mi...
verunice  |  5.4.2007 18:22

Jo,tak moje známá,taky držela dietu ohledně cholesterolu a když šla za...
 |  22.1.2009 10:55

Cholesterol může být taky zvýšený kvůli stresu. Spíš než nějaké...
Oskareta  |  22.1.2009 12:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *