Budoucnost pro tlouštíky: psík Aibo

7.9.2005 00:00
Hubnutí

Když už nepomáhá zrcadlo, selhává vůle a kypí vztek, může se shazováním kil pomoci bedlivý robot. Elektronický pejsek napojený na počítač kroků, váhu v koupelně a na elektronické údaje o tom, co dáme do úst, bude neomylně počítat kalorie a skákat radostí, když budeme dostatečně cvičit a málo jíst. Na prototypu robotu v podobě pejska Aiba pracuje v cambridgeských laboratořích Cynthia Breazealová.

Psík bude schopen dát najevo souhlas, nebo nesouhlas ještě předtím, než sáhneme po dalším kousku koláče. Vědecká pracovnice věří, že robot pomůže udržet mnoho lidí u diety.

Breazealová vychází ze závěrů několika studií, které potvrdily, že váhu shazují lépe ti, kdo si pravidelně zaznamenávají, co jedí a jak dlouho cvičí.

Psík Aibo bude mít s tlouštíky větší trpělivost, než jakou jsou schopni poskytnout lidé v okolí. Nebude sice hovořit, avšak na dotaz: Jak to se mnou vypadá? promptně vyhodnotí dodaná fakta a vybere vhodnou odpověď, kterou bude mít v repertoáru. To jest od projevu naprostého zklamání po čirou radost.

Pokud večer spočítá, že jste nepřekročili denní doporučenou dávku kalorií, bude skákat, vrtět ocáskem a vrnět. Jestliže se prohřešíte, zplihne, potáhne se co noha nohu mine a z hrdla mu budou vycházet táhlé tóny nespokojenosti.

Na výsledek práce Breazealové a jejích kolegů se těší počítačový expert Tim Bickmore z bostonské lékařské fakulty. Jeho nedávné výzkumy totiž potvrdily, že lidé, kteří používají počítačové animace, jsou vytrvalejší při cvičení.

Časopis New Scientist na své webové stránce informoval, že návrh pejska hlídajícího tlouštíky bude představen 11. září na tokijské odborné konferenci. Na jaře by do studie mělo být zapojeno 30 Bostoňanů, kteří mají nadváhu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

a pytlíkom ma pohoní a zhubniem
abibošiek  |  8.1.2015 22:44

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *