BMI - index tělesné hmotnosti

6.7.2010 00:00
Hubnutí

Boby Mass Index (BMI) neboli index tělesné hmotnosti je číslo, které přibližně poukazuje na stav tělesné hmotnosti jedince.

Index tělesné hmotnosti vypočítáme tak, že vydělíme hmotnost člověka v kilogramech druhou mocninou jeho výšky v metrech, tedy  BMI = hmotnost(kg)/výška(m)2. 

Vzoreček se zejména používá pro účely statistického výzkumu, jelikož jeho snadný výpočet usnadňuje přehled například o stavu obezity populace. Obecně platí, že hodnota nad 30 se označuje za obezitu, hodnota nad 25 pak za nadváhu, BMI v rozmezí 18,5 až 25 je normální váha, nižší čísla značí podváhu. Vyskytují se však i extrémní případy s BMI 15 značící závažnou podvýživu nebo naopak BMI 40, což je morbidní obezita.

V praktickém životě je však index tělesné hmotnosti značně nepřesný, jelikož nebere v potaz například množství tělesného tuku. Pokud bychom spoléhali pouze na BMI, museli bychom za obézního člověka označit i aktivního sportovce, který má sice hodnotu BMI nad 30, ale hlavní podíl v jeho těle má svalová hmota a obézní určitě není. Nepřesný bude rovněž výpočet u dětí a starších lidí.  

Pokud tedy chceme zjistit přesněji, jestli nám hrozí zdravotní rizika spojená s nadváhou, ale i podváhou, neměli bychom spoléhat pouze na Body Mas Index, ale zkusit i jiná měření. Nejideálnější je nechat si u lékaře změřit tělesný tuk, ale i doma můžeme provést přesnější měření. Stačí zjistit obvod pasu, který nám napoví ohledně rozložení tělesného tuku. Zde platí, že normální hodnota je u žen do 80 cm, nad 88 cm už hrozí vysoké riziko onemocnění v důsledku nadváhy. U mužů je v normě obvod pasu do 94 cm, vysoké riziko zdravotních komplikací nastává od 102 cm.

Hranice hodnot indexu tělesné hmotnosti i obvodu pasu, které jsou uvedeny výše jsou platné pro euro-americkou populaci, jiné národy můžou mít hraniční hodnoty rozdílné. Například u Asiatů značí obezitu již hodnota BMI nad 27,5. 

Zdroj: http://www.pravidlahubnuti.cz/vypocet-bmi-kalkulacka

 

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

http://hubnemebeztrapeni.webnode.cz/ Mrkněte se na mé stránky, podařilo...
Hanka  |  11.9.2010 22:15

Ty se musíš naspamovat do každé diskuze, krávo.
..  |  11.9.2010 22:28

Zhubla jsem zdravě pomocí pohybu a úpravy jídelníčku za 1 rok z...
Eva  |  4.5.2011 19:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *